ATLIPOWER ATPI-8175U Modified Sine Wave Power Inverter 175W Rated with 350W Peak Power with USB Output
group name
Power Inventer
Min Order
1000 piece
brand name
atliprime
model
ATPI-8175U
Nearest port for product export
NINGBO, SHANGHAI, TIANJIN, QIANGDAO
Delivery clauses under the trade mode
FOB, CFR, CIF, EXW, FAS, CIP, FCA, CPT, DEQ, DDP, DDU, Express Delivery, DAF, DES
Acceptable payment methods
T/T, L/C, D/P D/A, MoneyGram, Credit Card, PayPal, Westem Union, Cash, Escrow
Export mode
Export through agents
update time
Fri, 15 May 2026 00:37:05 GMT
Packging & Delivery
  • Min Order1000 piece
Briefing
This product is converts dc to ac power conversion equipment, products adopt international advanced circuit, light and small volume, easy to use, stable performance, high conversion efficiency; Can be applied to digital cameras, CD/mp3 players, mobile phones, cameras, 7 inch LCD TV/DVD, portable audio, PDA handheld computers, video game consoles, working lamp etc within the rated power electronics/digital products.
Detailed
Product Description
Cautions
This is not a toy, keep out of reach from children
Never connect the inverter to AC distribution wiring
Max power:175W(10win)
Peak power:350W
Input voltage:DC 12V
Output voltage:AC 100V-120V/AC220V-240V
Frequency:60+/-3HZ 50+/-3HZ
USB output:DC5 V(0.5A,1A,2A)
Output waveform:Modified sine wave
Product Size:95x75x49mm